دستکش آمریکا سنای آمریکا دونالد ترامپ اخبار بین الملل

دستکش: آمریکا سنای آمریکا دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تبعات برجام شکنی

در آستانه تمدید تعلیق تحریم های هسته ای، «دونالد ترامپ» مدیر جمهوری ایالات متحده و بعضی مقامات کاخ سفید در مورد خروج واشنگتن از برجام سخن به میان می آورند؛ سخنا

تبعات برجام شکنی

تبعات برجام شکنی

عبارات مهم : ایران

در آستانه تمدید تعلیق تحریم های هسته ای، «دونالد ترامپ» مدیر جمهوری ایالات متحده و بعضی مقامات کاخ سفید در مورد خروج واشنگتن از برجام سخن به میان می آورند؛ سخنانی که با تصویر العمل کشور عزیزمان ایران و دنیا مواجه شده است و در این صورت هزینه هایی جهت برجام شکنان به همراه خواهد داشت .

به گزارش ایرنا، با استمرار کارشکنی های آمریکا در قبال برجام، چند روز پیش «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه بار دیگر تصویر العمل نشان داد. او که با نشانه شرکت در اجلاس صلح پایدار در نیویورک به سر می برد، تا کنون از وقت های متفاوت جهت زیر پرسش بردن زیاده خواهی های دولت تازه آمریکا استفاده کرده است.

وی بعد از ورود به نیویورک در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که اگر آمریکا از برجام خارج شود نخستین تصویر العمل کشور عزیزمان ایران چه خواهد بود؟ تصریح کرد: «جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به طور حتم براساس منافع خود عمل می کند، کشور عزیزمان ایران در برجام و بیرون ازآن گزینش های گسترده ای جهت اقدام دارد و به طور حتم اقدامی که کشور عزیزمان ایران خواهد کرد و واکنشی که جامعه بین المللی به حرکت آمریکا خواهد داشت، جهت آمریکایی ها بسیار تلخ است.»

تبعات برجام شکنی

ترامپ در حالی قرار است بیست ودوم اردیبهشت ماه تصمیم خود را در باره پایبندی پایتخت کشور عزیزمان ایران به برجام را جهت چهارمین بار اعلام کند که بعضی رسانه ها تردید در استمرار اجرای برجام را از سوی آمریکا بازتاب می دهند. دولتی که در یکسال گذشته از هیچ گونه تلاشی جهت بر هم زدن توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران و 1+5 فروگذار نکرد، اینک شروط تازه ای را مطرح می کند؛ شروطی که با واقعیت های موجود بسیار فاصله دارد و از سوی اعضای توافق پذیرفته نیست.

تداخل عنوان فعالیت های موشکی کشور عزیزمان ایران به برجام از جمله خواسته های نادرست ترامپ هست؛ موضوعی که دیپلمات های کشور عزیزمان ایران و قدرت های غربی بعد از سال ها مذاکرات سخت و فشرده راهی جهت حل آن یافتند.

آنها اعتقاد بودند در صورتی که سایر پرسشها به مسئله هسته ای گره بخورد نباید انتظار حل وفصل آن را داشت. حال مدیر جمهوری آمریکا با خلط این دو مبحث، تلاش در به بن بست کشاندن توافق را دارد . ضمن این که ترامپ و مشاوران وی قصد دارند با طرح پرسشها موشکی ایران، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به عنصر بی ثبات کننده در منطقه معرفی کنند. این در حالی است که ماجراجویی های آمریکا در غرب آسیا یکی از عمده ترین مسائلی است که به تنش و بحران های کنونی منجر شده. آمریکا با بحران سازی در این منطقه اقدام به فروش سلاح و عقد قراردادهای هنگفت تسلیحاتی با دولت های عرب منطقه می کند و در اجرای این سیاست طبیعی است که کشور عزیزمان ایران باید به عنوان ترساندن منطقه و دنیا معرفی شود.

در آستانه تمدید تعلیق تحریم های هسته ای، «دونالد ترامپ» مدیر جمهوری ایالات متحده و بعضی مقامات کاخ سفید در مورد خروج واشنگتن از برجام سخن به میان می آورند؛ سخنا

در ارتباط با متن برجام نیز مورد نیاز به یادآوری است که ترامپ به رغم زیر پا گذاشتن روح و جسم این توافق، حال ادعای عوض کردن و به اصطلاح خود اصلاح برجام را دارد و از طرفی با بعضی بندهای قطعنامه 2231 نیز مخالفت می کند. آمریکا نمی خواهد با این واقعیت کنار بیاید که برطرف محدودیت های زمانی مشخص شده است در زمینه فعالیت های هسته ای، موشکی و تسلیحاتی ایران، پایتخت کشور عزیزمان ایران را توانمندتر کند. محدودیت پنج ساله تسلیحاتی، هشت ساله موشکی و همچنین موانع هسته ای که بعد از یک دهه برداشته خواهد شد، وحشت و نگرانی ترامپ را باعث شده است است.

به همین دلایل است که مدیر جمهوری آمریکا ترساندن کرده در صورت عدم برطرف این ایرادها و نواقص از برجام خارج خواهد شد. وی در آستانه این تصمیم مهم به تغییراتی در کابینه دست زده تا شاید موانع برابر خود را یکی بعد از دیگری بردارد.

به باور ناظران انتصاب «مایک پمپئو» مدیر سیا به عنوان وزیر امور خارجه و «جان بولتون» در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا که در ضدیت با کشور عزیزمان ایران و مخالفت با برجام شهره اند با نشانه بسترسازی جهت خروج از برجام صورت گرفته هست. از آنجا که افراد مذکور اثرگذاری قابل توجهی بر شخص ترامپ دارند، پشت پا زدن آمریکا به برجام در آینده ای نزدیک محتمل تر از گذشته هست. به خاص سخن و موضع گیری تازه بولتون مبنی بر این که «اگر من جای او بودم، همان سه ماه قبل چنین کاری را می کردم.» فرضیه فوق را تقویت می کند.

تبعات برجام شکنی

شاید به همین علت است که 500 نفر از نمایندگان پارلمان های سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه در نامه ای به اعضای کنگره آمریکا، خواستار ممانعت آنها از هر گونه برجام شکنی و خروج این کشور از توافق شدند. آنها بر این توصیه واقفند که لغو برجام حیثیت غرب را در عنوان پایبندی به توافقات معتبر بین المللی خدشه دار می کند ضمن این که بر پایه اصل برگشت پذیری، پایتخت کشور عزیزمان ایران تنها چند روز تا رسیدن به اوضاع قبل فاصله خواهد داشت.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | آمریکایی | دونالد ترامپ | کنگره آمریکا | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs