دستکش آمریکا سنای آمریکا دونالد ترامپ اخبار بین الملل

دستکش: آمریکا سنای آمریکا دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی بی‌آبی به تابستان امسال نزدیک‌تر می‌شود

وضعیت منابع آبی امسال به‌گونه‌ای است که مسوولان دیگر هشدار کم آبی نمی‌دهند و صراحتا اعلام می‌کنند که تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت و ب

بی‌آبی به تابستان امسال نزدیک‌تر می‌شود

بی آبی به تابستان امسال نزدیک تر می شود

عبارات مهم : منابع

وضعیت منابع آبی امسال به گونه ای است که مسوولان دیگر هشدار کم آبی نمی دهند و صراحتا اعلام می کنند که تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت و با مشکلاتی در این حوزه مواجه خواهیم شد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر اوضاع منابع آبی کشور وخیم است چراکه ورودی به سدها در سال گذشته در کل کشور تقریبا ۱۴ میلیارد متر مکعب بود که این عدد امسال به حدود ۱۰میلیارد متر مکعب رسیده و کاهشی حدود ۲۷ درصد را نشان می دهد.از سوی دیگر بر اساس آمار در سال های قبل و در مقاطع متفاوت میانگین بارندگی در کشور حدود ۲۷۵ تا ۲۸۰ میلیمتر بوده ولی به مرور وقت این عدد به ۲۴۰ میلیمتر و در ۱۰ سال اخیر نیز به ۲۱۰ میلیمتر رسیده و اکنون شرایط به گونه ای است که به اعتقاد بسیاری از مسوولان سرانه آب کشور یک سرانه بحرانی است.

در امسال این ترساندن بحرانی تر شده است چراکه بارندگی که در کشور تا این لحظه شاهد آن هستیم ۹۰ میلیمتر تخمین زده شده است و حدود ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته و ۴۵درصد نسبت به میانگین کمتر است.مساله دیگری که در این زمینه وجود دارد، عدم تناسب در بارندگی ها است به طوری که در حوضه ارومیه شرایط مثبت است ولی در حوضه خلیج فارس، ایلام، بندر عباس و خوزستان شاهد کم کردن ۴۶ درصدی بارندگی نسبت به سال گذشته هستیم.

بی‌آبی به تابستان امسال نزدیک‌تر می‌شود

از سوی دیگر بر اساس آمار موجود در حوزه منابع آبی هم اکنون در استانی همچون البرز حدود یک میلیارد مترمکعب از منابع سطحی، زیرزمینی(چاه ها و قنات ها) و شبکه های مدرن جهت بخش کشاورزی مصرف می شود که این رقم در استان اصفهان به پنج میلیارد مترمکعب می رسد. این عنوان در حالی است که در همین استان اصفهان میزان مصرف بخش شرب و صنعت از آب نیم میلیارد مترمکعب است.

حتی در استان خشکی همچون یزد حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می شود که سهم بخش شرب و صنعت کمتر از ۱۰۰ میلیون مترمکعب تخمین زده شده است در این بین حتی در استان کرمان هم بیش از ۶ میلیاردمترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می شود در حالی که میزان مصرف بخش شرب و صنعت این استان تنها حدود هفت میلیون مترمکعب است.

وضعیت منابع آبی امسال به‌گونه‌ای است که مسوولان دیگر هشدار کم آبی نمی‌دهند و صراحتا اعلام می‌کنند که تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت و ب

به هر حال این یک واقعیت در تمام دنیا است که به طور میانگین ۷۰ درصد آب شیرین در بخش کشاورزی مصرف می شود که در مناطق خشک و نیمه خشک این میزان مصرف از آب های شیرین در بخش کشاورزی به حدود ۸۵ تا ۹۵ درصد می رسد. بنابراین طبیعی است لزوم توجه مصرف صحیح آب، زیاد متوجه مهم ترین بخش مصرف یعنی حوزه کشاورزی باشد.

از سوی دیگر براساس آینده نگری های شرکت هواشناسی در طی یکی دو ماه اخیر امید می رفت تا در آخرهای زمستان سال ۱۳۹۶ کم کردن بارندگی ها به حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته برسد.ولی متاسفانه شرایط فعلی از پیش بینی های صورت گرفته هم کمی سخت تر است آیا که از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا آخر اسفندماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد کم کردن بارندگی داشته ایم.

وضعیت فعلی بیانگر تابستانی سخت در حوزه منابع آبی است تا جایی که اگر از هم اکنون تدابیر مدیریتی در این حوزه اتخاذ نشود به گفته بسیاری از کارشناسان با پرسشها جدی مواجه خواهیم شد لذا انتظار می رود دولت نگاه خاص تری نسبت به این مساله داشته باشد.

بی‌آبی به تابستان امسال نزدیک‌تر می‌شود

واژه های کلیدی: منابع | استانی | بارندگی | کشاورزی | استان کرمان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs